Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Litografier / Färglitografi 9122150



*

nr 912 2150


Max Walter Svanberg

(1912-1994), Sverige


Färglitografi , Max Walter Svanberg (1912-1994), 1950, med dedikation, motivet: 19 x 21


Max Walter Svanberg, född 1912 i Malmö, död där 1994, svensk målare, tecknare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 september 2014
kl 18:01:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/9 21:57:19 1      800 kr
14/9 14:41:55 2      1.100 kr
14/9 23:28:09 1      1.000 kr
14/9 23:28:22 1      1.200 kr
15/9 16:41:50 3      1.500 kr
15/9 16:44:25 3      Vinnande bud
15/9 16:45:56 1      1.700 kr



  • Tema
  • 15 sep

Grafik

På tema grafik i september har vi samlat litografier och etsningar med mera av Olle Baertling, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador Dalí, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Mona Huss Walin, ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Max Walter Svanberg

Max Walter Svanberg, född 1912 i Malmö, död där 1994, svensk målare, tecknare och grafiker.

Läs mer om Max Walter Svanberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dedikation färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad max walter svanberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6448 Färglitografi
    Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numre..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:32
  • 6449 Färglitografi
    Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:38
  • 6690 Färglitografi
    Ebba Kristina Wingårdh (f. 1962), Sverige. "De va ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr